Zapytaj o bezpłatną wycenę

Imię i nazwisko:
Nazwa firmy:
Telefon:
Adres e-mail:
Temat zapytania:
Adres strony:
Słowa kluczowe:
Treść

submit

Search Engine Marketing

Search Engine Marketing czyli marketing w wyszukiwarkach internetowych jest formą marketingu internetowego, który skupia się na promowaniu serwisów www poprzez zwiększenie ich widoczności w wynikach wyszukiwań.

Metody stosowane w SEM to między innymi:

  1. Pozycjonowanie Stron (ang. SEO - search engine optimization)
  2. Linki sponsorowane (ang. PPC - pay per click)
  3. Reklama kontekstowa

Dlaczego SEM?

Popularność: Z raportu firmy Gemius zrealizowanego na zamówienie firmy Cube Group w Sierpniu 2008 wynika, że aż 90% badanych Polaków poszukuje w internecie dodatkowych informacji na temat produktów, z których reklamą spotkał się w TV, prasie, radiu lub na billboardzie. Z kolei według badań opublikowanych przez Hitwise w grudniu 2008 ponad 26% ruchu przychodzącego na przeciętną stronę www rocznie pochodzi właśnie z wyszukiwarek internetowych. Nie trzeba mieć wiele doświadczenia w marketingu aby szybko pojąć, że nie mądre jest ignorowanie tak ważnego kanału sprzedaży.

Jakość ruchu: Osoby oglądające reklamówki w telewizji, banery reklamowe lub billboard doskonale zdają sobie sprawę, iż mają do czynienia z reklamą - czyli owocem działania kilku firm mającym na celu skłonienie ich do kupna towaru lub usługi. Wiedząc to ludzie zawsze stosują pewną dozę sceptycyzmu przy odbiorze treści reklamowych.

Zupełnie odwrotna sytuacja zachodzi w przypadku reklamy w wyszukiwarkach. Ogromna większość internautów postrzega wyszukiwarki internetowe jako obiektywne źródło informacji a wyniki swoich wyszukiwań jako owoc swojej pracy, a nie reklamę. W ten sposób klient przekierowany z wyszukiwarki ma zupełnie inne podejście do treści, które znajdują się tam gdzie trafił. Jest przekonany o tym, że znalazł serwis dzięki swojemu wysiłkowi i automatycznie jest bardziej otwarty na przekaz płynący z tego serwisu. Wyżej wymienione badanie Gemius donosi, że ponad 36% polskich internautów przyznaje, informacje znalezione za pomocą wyszukiwarek znacznie wpływają na ich decyzje zakupowe.

Cena: Podczas gdy wydatki na SEM rosną z roku na rok (według raportu sporządzonego przez IAB Polska i PricewaterhouseCoopers 270 milionów złotych w Polsce w roku 2008) cena przeciętnej kampanii SEM to zaledwie ułamek kosztów przeprowadzenia tradycyjnej kampanii reklamowej. Koszt pozyskania tysiąca zainteresowanych internautów z wyszukiwarki jest niższy niż koszt zaprojektowania i wydrukowania tysiąca ulotek i rozdania ich przypadkowym osobom.